Rotorua a Taupo

Po návratu z Cookových ostrovů jsme měli v plánu dokončit naše cestování po Severním ostrově a pak někde v oblasti ovocných sadů sehnat na cca měsíc práci jako česači ovoce. Naším cestovatelským cílem byla geotermální oblast Rotorua a Taupo, ale ještě před tím jsme to vzali přes oblast Bay of Plenty, kde jsou největší sady kiwi na Zélandu a možná i na světě, abychom zjistili, jak to  tady s tou prací je.

První zastávkou bylo město Tauranga, což je pěkné město u moře, kde se nám dokonce podařilo sehnat práci. Jenže práce, kterou jsme sehnali resp. ubytování, mělo několik podmínek, které se nám úplně nezdáli, např. to, že jsme se měli upsat na min. 4 týdny s tím, že jako záruku jsme museli složit kauci 200$ na osobu 🙁 Vzhledem k tomu, že jsme vůbec netušili, do čeho jdeme, s poděkováním jsme odmítli. Navíc nikdy jsme o takovéto podmínce neslyšeli a zdálo se nám to dost podivné.

Přišli jsme taky na to, že nejlepší způsob, jak najít práci, je ptát se v backpackerech, kde mají přehled o nabízené práci a kontakty na zaměstnavatele. Takže backpackers Vám sežene práci a vy u něj pak musíte bydlet. Už na začátku našeho cestování jsme si koupili klubovou kartu sítě BBH Bacpackers a pokud jsme nespali v kempu, tak jsme vždy spali v těchto backpackerech. Karta nám poskytla vždy min slevu 3$ na osobu (někdy i víc) a když jsme bydleli celý týden, tak ubytování vyšlo třeba na stejné peníze jako kemp. Navíc jak přicházel podzim, spali jsme už výhradně „pod střechou“ a na kemp jsme už ani nepomysleli (v noci je hrozná kosa).

Vydali jsme se tedy dál na východ, projeli jsme několik měst, např. i město Te Puke, které se označuje jako hlavní město Kiwi pro celý svět. Ptali jsme se dokonce přímo v sadech, ale nic se nám nepodařilo sehnat, někde práce byla, ale zase tam bylo tak strašný ubytování (Te Puke), že jsme raději jeli dál. V téměř celé oblasti Bay of Plenty se totiž čekalo, až dozraje kiwi, což se nám nechtělo. Takže jsme pokračovali až do Rotorui a užívali si cestování 🙂

Rotorua je velmi rušné město, je zde spousta turistů, díky geotermálním pramenů, různým lázním a neposlední řadě díky Maorským tradicím a památkám. Původní obyvatelé Maoři totiž tuto oblast hojně obývali. V této oblasti je díky horkým pramenům, které často vyvěrají přímo na ulici, velmi levné, ne-li zadarmo topení, což je na Zélandu dost ojedinělé. Už jenom to, že topení vůbec mají, je unikátní, protože ve většině domů na Zélandu topení není vůbec. Když přijedete do města, praští Vás přes nos sirnatý smrad, který je všudypřítomný. První den jsme za deštivého počasí navštívili kostel, kde se mísí Maorské nábožensví s křesťanstvím, což je celkem zajímavé. A městský park, kde jsou k vidění různé prameny a bublající bahno. Druhý den jsme navštívili Hell´s Gate (vstup 30$ na osobu), kde jsou k vidění různé vroucí jezera, horký potok s vodopádem (spíš pidivodopád) a kde jsme se i vykoupali v horkém sírovém bazénu 😉 Odpoledne jsme šli na asi nejkomerčnější záležitost a tou je Te Puia, což je uzavřená oblast s Maorskou vesnicí a s největším místním 30 metrovým Pohutu gejzírem, který tryská 20x denně. Je tam i Kiwi dům, kde jsme viděli naživo (za sklem) v šeru živého Kiwi ptáka. V podvečer jsme tam shlédli Maorské představení, vč. tradiční Haki v podání Maorů. A to vše za „pouhých“ 57$ na osobu 🙁 Ale odject ze Zélandu, bez toho, aby jsme neviděli Haku naživo, to by nešlo 😉 Bylo to pěkný, hodně komerční, ale jinde to těžko uvidíte (tedy až na zápas All Blacks).

Taupo leží jen cca 80 km jižně od Rotorui a na spojnici mezi těmito městy leží spousta geotermálních „atrakcí“. Mezi ně patří i Volcanic Activity Centre, asi netřeba dodávat o čem to je, protože tato oblast a vůbec Nový Zéland je bohužel dost aktivní na zemětřesení a podobné rozmary přírody. V tomto centru je dokonce simulátor zemětřesení na 6,3 st, což je teda mazec, nechtěl bych zažít ani toto „malé“ zemětřesení a nedovedu si představit zemětřesení přes 7 st., jako měli v Christchurch dvakrát po sobě 🙁

U silnice mezi Rotorua a Taupo, zhruba v ½ cesty, je také jedna nekomerční „atrakce“. Před odbočkou na vesnici Reporoa, kousek za Rainbow Mountains je po levé straně malá nenápadná silnice Old Waiotapu road, na jejím konci je parkoviště, u kterého teče potok, ale není to obyčejný potok, je to teplý potok i s vodopádem 🙂 Neví o tomto místě moc turistů, takže tam chodí spíš místní a není jich tam tak moc. Koupačka v teplém jezírku pod vodopádem je parádní záležitost (děkujeme za tip Lukáši a Terezo!)

Městečko Taupo leží u stejnojmenného jezera, které je největší na Zélandu. Ve městě toho není nic moc k vidění, ale dají se tady udělat pěkné malé výlety. Např. výlet k vodopádu Huka, kam vede z města krásná klikatá cesta kolem řeky. Tam jsme si jedno dopoledne tréninkově zaběhli a to byla velká paráda. Vodopád je malý, ale průtok řeky ohromující.

Asi nejlepším výletem je ½ denní výstup na 1088m vysoký kopec Mt. Tauhara za městem, který není moc známý, ale když Vám klapne počasí jako nám, je z jeho vrcholu nádherný výhled na jezero, na město a je dokonce vidět i trojice sopek v oblasti Tongariro National Park, kam naše cestování taky zamíří.

No, a protože jsme nelenili a průběžně jsme hledali na internetu práci, jedna se objevila v městečku Opotiki, což znamenalo jízdu zpět na sever…..

Začátek Maorského představení, aneb málem ho propíchnul 🙂

You need to a flashplayer enabled browser to view this YouTube video

Written by

No comments yet. You should be kind and add one!

Leave a Comment